Czym zajmuje się internista?
Internista to lekarz specjalizujący się w leczeniu chorób wewnętrznych. Ustala przyczyny dolegliwości oraz może skierować pacjenta do lekarza specjalisty.
Jakie choroby leczy internista?
Lekarzem pierwszego kontaktu może być zarówno internista, jak i lekarz rodzinny. Te dwie specjalizacje różnią się między sobą wiekiem przyjmowanych pacjentów. Lejarz medyny rodzinnej może udzielać porad, jak sama nazwa wskazuje całej rodzinie, czyli leczy zarówno dorosłych, jak i dzieci. Natomiast internista zajmuje się tylko osobami dorosłymi. Pomaga w zwalczaniu chorób:
- układu pokarmowego: kamica pęcherzyka żółciowego, zapalenie jelit, choroba refleksowa,
- układu oddechowego: astmy oskrzelowej, infekcji dolnych i górnych dróg oddechowych,
- układu moczowego: kamica nerek zapalenia pęcherza moczowego,
- układu krążenia: miażdżycy, zakrzepicy, choroby wieńcowej.
Wybierając lekarza internistę, kierujemy się jego kompetencjami oraz profesjonalizmem w podejściu do pacjenta. Takim lekarzem jest np. dr n. med. Danuta Jakubowska, która udziela porad w specjalistycznym gabinecie lub podczas wizyt domowych.
Czym zajmuje się internista?
Internista to specjalista w dziedzinie chorób wewnętrznych, zwany również lekarzem pierwszego kontaktu. Zajmuje się profilaktyka, wstępną diagnozą, udziela konsultacji, kieruje na badania, a następnie do specjalisty. Do internisty trafiają, pacjenci z różnymi dolegliwościami. Na tym lekarzu spoczywa diagnoza wczesna i prawidłowa oraz zastosowanie odpowiedniego leczenia. Interna to bardzo szeroko pojęta dziedzina medycyny. Wymaga od lekarza znajomości fizjologii wszystkich układów: pokarmowego, krążeniowego, moczowego, odpornościowego. Pacjenci udający się do lekarza internisty oczekują od niego fachowej wiedzy, rozmowy oraz cennych wskazówek. Dlatego też internista musi mieć kwalifikacje oraz zdolności psychologiczne, ale również być miły, cierpliwy. W tej pracy ważną kwestią jest przekazanie dobrych, ale również złych informacji.